
Hvorfor ikke sætte effektivt ind der, hvor fejlene sker – så der forebygges i stedet for brandslukkes?
En klassisk faldgrube er, at lederen ikke er klædt på til lederrollen og ikke kender de væsentligste HR-juridiske regler, herunder sin ledelsesret og -pligt.
Lederens fejl forplanter sig i hele organisationen med juridiske, menneskelige og økonomiske konsekvenser. Hvorefter der skal brandslukkes hos HR med stort ressourceforbrug.
Derfor har jeg skrevet de 13 HR-juridiske tips til lederen. Artiklen er både på dansk og engelsk, så både dansk og engelsk talende ledere kan få et hurtigt overblik over de væsentligste faldgruber i dansk HR-jura.
HR kan også bruge mine artikler til at klæde ledelsen på i deres organisation.
Læs min danske artikel “Famler du også i blinde som leder -13 HR-juridiske tips”
Læs min engelske artikel “13 tips on HR-law for you as a manager in denmark”
Læs mere om mit onlinekursus – “13 HR-juridiske tips til lederen”
Kontakt mig på na@naydin.dk, hvis du ønsker 1-1 sparring eller seminar for ledere i HR-jura og Persondataret – også online.
Du kan læse hele nyhedsbrevet her
Du kan tilmelde dig mit nyhedsbrev her